נתיבי עם 6, ירושלים
מכון סימנים הוקם בשנת 2018 כדי לסייע לאנשים החפצים לברר את מוצאם האימהי באמצעות בדיקה גנטית, ולהסתייע בבדיקה זו לצורך הוכחת יהדות. מחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות מצאו כי באוכלוסיות מסוימות, בפרט קהילות יהודיות, קיימים סמנים גנטיים אופיניים בדנ"א המיטוכונדרי המועבר בהורשה מהאם לצאצאים. ולכן באמצעות אפיון גנטי של נבדק, והשוואת הפרופיל הגנטי שלו למאגרי נתונים גנטיים מדעיים, ניתן לקבוע את השתייכות השושלת האימהית שלו לאוכלוסייה מסוימת.

הגישה החדשנית של מכון סימנים, הינה בשימוש מעשי בכלי מדעי זה, במטרה לברר את השיוך של הנבדק לקהילה יהודית, זאת על מנת לסייע לו בהליך בירור יהדות ברבנות או בבית דין רבני. מבחינה הלכתית קיימת הכרה בקרב דיינים רבים בשיטה שתוארה בהרחבה בספר "בירורי יהדות לאור מחקרים גנטיים" שפורסם לאחרונה (לעיון מורחב לחץ כאן).

נמצא, כי בקרב יהודים ממוצא אשכנזי, הבדיקה הגנטית המיטוכונדרית יכולה להוכיח ברמת מובהקות סטטיסטית גבוהה מאוד את המוצא האמהי בערך בכ-60% מהמקרים, ובקרב יהודים ממוצא קווקזי או גאורגי בשעור גבוה אף יותר. לגבי שאלות מוצא וזהות של קהילות אחרות, רמת המובהקות בדרך כלל תהיה נמוכה יותר, אך יחד עם זאת גם יוצאי קהילות אלו עשויים להסתייע בהוכחת יהדות בבדיקות אלו. להרחבה על הבסיס הגנטי של הבדיקה ראה כאן.

המכון הוקם ע"י הרב זאב ליטקה ממחברי הספר "בירורי יהדות לאור מחקרים גנטיים" והרב פינחס גוטהולד. המכון ממשיך ללוות גם בהליך מול הרבנות, בית הדין הרבני או מול הקהילות בחו"ל עד לקבלת אישור יהדות סופי. מאז שהוקם המכון, מאות כבר הסתייעו בבדיקות אלו וקיבלו אישורי יהדות.

צרו קשר